Kościół św. Floriana
Drewniany kościół pod wezwaniem św. Floriana w Stalowej Woli przebył w ciągu parowiekowych dziejów dwa jakże różne etapy swojej egzystencji
Kaplica św. Anny
Wybudowanie pomocniczej kaplicy pw. św. Anny na zapleczu kościoła św. Floriana skutecznie usprawniło pracę duszpasterską w tutejszej parafii


Wakacyjne wspomnienia - kolonia w Pogorzelicy


Moje wakacyjne refleksje!

                Wakacje jeszcze trwają, ale już dziś chciałabym  podzielić się wrażeniami z kolonii w Pogorzelicy.

Miałam przyjemność być jednym z opiekunów grup.

Pogorzelica okazała się bardzo udanym miejscem na wypoczynek dla dzieci. Dobrze wyposażony ośrodek z dużym zapleczem sportowo- rekreacyjnym i świetną kuchnią, położony w bliskiej odległości od morza. Dzieci cieszyły się ładną, niezatłoczona plażą i kąpielą w Bałtyku pod okiem ratowników.

                Pobyt nad morzem uatrakcyjniały tez wycieczki do innych miejscowości- przejazd wąskotorówką do Trzęsacza, wycieczka do Kołobrzegu i rejs statkiem po Bałtyku oraz wyjazd do Międzyzdrojów i Świnoujścia, gdzie uczestnicy mogli  ( między innymi) za sprawą srogiego acz dowcipnego pruskiego kaprala poczuć atmosferę starych wojennych fortyfikacji.

Kolonia to przede wszystkim czas spędzony razem. Dlatego nie brakło też wspólnych zabaw, konkursów, muzyki i tańców prowadzonych przez wodzireja.

Nasz wyjazd to także wakacje z Bogiem. Codzienna wspólnotowa modlitwa  poranna i wieczorna prowadzona przez dzieci, oraz codzienna Eucharystia, dzięki obecności towarzyszącego nam kapłana budowała nasza wspólnotę i uczyła przeżywać z wdzięcznością dzień z Panem Bogiem. Dawaliśmy tym piękne świadectwo innym grupom w ośrodku kolonijnym.

Duża pochwała należy się dzieciom i młodzieży, którzy tworzyli wspaniałą grupę. Uczestnicy byli grzeczni, zdyscyplinowani, odpowiedzialni i życzliwi dla siebie nawzajem.

Nie byłoby tych sukcesów gdyby nie pomoc ze strony Gminy Stalowa Wola, a co za tym się kryje, życzliwości ludzi, którzy wsparli finansowo to dzieło.

Ogromny wkład pracy siostry Ewy i pani Bogusi, oraz pozostałych opiekunów  w jej przygotowanie,  ich aktywność i troska o dobrze spędzony każdy dzień,  ich kochające i czujne serca sprawiły , że uczestnicy miło i szczęśliwie przeżyli wakacyjny czas.

p. Alicja Muniak

 

W lipcu tego roku rozpoczęła się moja przygoda z morzem. Czekałam na ten wyjazd z utęsknieniem. 13 lipca 2019r. wyjechaliśmy na wspaniałą kolonię z Bogiem.
Mieszkaliśmy w ośrodku przy plaży dzięki czemu mogliśmy ją często odwiedzać i po niej spacerować. Każdy dzień był pełen wrażeń.
Zwiedziliśmy wiele interesujących miejsc takich jak: park miniatur latarni morskich w Niechorzu, w którym obejrzeliśmy wszystkie latarnie wybrzeża; multimedialne muzeum w Trzęsaczu, poznaliśmy historię Trzęsacza dotkniętego potęgą żywiołu. Ukazało, że przyroda ma swoje prawa i należy je szanować. Zwiedziliśmy forty Gerharda, w których poczuliśmy ducha musztry pruskiej, przy dobrej dawce śmiechu. Jezioro Turkusowe znajdujące się w Wolińskim Parku Narodowym zachwyciło nas swoim pięknem i tym samym zaprosiło do ponownego odwiedzenia tego miejsca. Molo w Międzyzdrojach pokazało piękno Polskiego morza .
Oprócz wycieczek czekały na nas inne ciekawe atrakcje, np. sprawdzenie swojej wytrzymałości w parku linowym, przejażdżka kolejką wąskotorową czy rejs statkiem.
Każdy dzień rozpoczynaliśmy od porannej modlitwy i mszy świętej, na której mogliśmy spotkać się z Panem Bogiem. Kończył się on natomiast pogodnymi wieczorkami z najlepszym wodzirejem na świecie. Organizował nam wiele konkursów, gier, tańców i zabaw przy muzyce.
Na koniec było pożegnalne ognisko z karaoke i dyskoteką. Przez cały ten czas prowadziliśmy zabawę w „cichego przyjaciela”. Zabawa uczy nas pamięci o drugim człowieku i wyzbywa z egoizmu….. Cudownie jest widzieć jak człowiek człowiekowi daje radość, świadomość, że jego osoba, obecność jest ważna.
Całą kolonię wspominam z uśmiechem na twarzy i uważam że była bardzo udana i wielu z nas nauczyła miłości do bliźniego, jakiej uczy Pan Jezus.

Alicja Jeziorska

ps. Realizacja zadania publicznego, kolonii dla dzieci i młodzieży, była dofinansowana z Gminy Stalowa Wola.